
A Francia Intézet új épületének 1992-es felavatása, amelyet a Le Monde akkoriban a „Duna Beaubourg-jaként” emlegetett, határozottan jelezte, hogy Franciaország 1989 után visszatért Magyarországra. Ez a név tükrözte az épülethez, és alapvetően a Budapesten 1947 óta jelen lévő Francia Intézethez rendelt, nyitottságra, interdiszciplinaritásra és befolyásra irányuló célkitűzéseket.
Mintegy harminc évvel és számos projekttel később úgy gondoltuk, érdemes elgondolkodni azon, hogy milyen lépéseket kell tenni annak érdekében, hogy a Francia Intézet tovább népszerűsítse nyelvünket, kultúránkat és a gondolatok ütköztetését, és ismét mindenki számára nyitott közeggé, kulturális referenciává, valamint a Franciaország és Magyarország közötti eszmecserék fórumává váljon.
Így 2025. június 4. és 6. között Budapesten tartották a Magyarországi Francia Intézet Stratégiai Orientációs Tanácsának ülését, amely jó alkalmat nyújtott a kulturális, oktatási és tudományos tevékenységünk magyarországi prioritásairól folytatott párbeszédre és elmélkedésre. Ebben a közös munkában részt vettek a Francia Intézet munkatársai, a budapesti Gustave Eiffel Francia Gimnázium és a Magyarországi Alliances françaises képviselői, a külföldön élő francia állampolgárok tanácsosai, a francia Európa-ügyi és Külügyminisztérium, valamint a párizsi Francia Intézet képviselői, illetve mintegy hatvan magyar partner, az országaink közötti kulturális kapcsolatok alakítói.
Három fő prioritást határoztunk meg a következő hónapok és évek tevékenységére vonatkozóan:
- A francia nyelv tanulásának erősítése a demográfiai csökkenés és a tanári állomány megújulásának összefüggésében;
- Új közönség meghódítása, beleértve a nem francia anyanyelvűeket, többek között a fiatal magyarokat, gazdagabb program és a Francia Intézet épületének átalakítása révén, hogy élénk, könnyen megközelíthető és tevékenységünk szempontjából központi helyszín legyen. Ugyanakkor különös figyelmet fordítunk az intézeten kívüli tevékenységeinkre, hogy a Francia Intézetet közvetlen kulturális környezetében, de mindenekelőtt Budapesten kívül is népszerűsítsük, számos magyarországi partnerrel együttműködve.
- A Franciaország és Magyarország közötti mobilitás támogatása, különösen diákok és fiatal szakemberek számára, a Campus France Magyarország tevékenységén keresztül, emberi és kulturális kapcsolataink fenntartható erősítése érdekében, a France Alumni Magyarország hálózatok támogatásával.
A Francia Intézet épülete, magyarországi kulturális jelenlétünk emblematikus helyszíne, központi szerepet fog játszani ebben a dinamikában. Harminchárom évvel a megnyitása után is kivételes vonzerővel rendelkezik mind a magyar közönség, mind a francia közösség körében elhelyezkedésének és építészetének köszönhetően. Az 1990-es és 2000-es években kulturális referenciaközpontnak számító intézmény továbbra is jelen van a köztudatban. Az elmúlt hónapokban alapos elmélkedés tárgya volt a további hasznosítása, valamint az, hogy hogyan lehetne még befogadóbbá és élettelibbé tenni. A Stratégiai Orientációs Tanács során jóváhagyott irányelvekkel összhangban az Intézet munkatársai a következő hónapokban fokozatos átalakításokat hajtanak majd végre, ennek részét képezi egy új kávézó és étterem nyitása, amelyeket az év végén lehet majd felfedezni.
Mint azt Önök is megérthették, ezek a projektek – amelyek nem vonják maguk után az Intézet bezárását – mindenekelőtt a francia nyelv és kultúra magyarországi befolyásának megújult ambícióját tükrözik.
Addig is szeretném meghívni Önöket, hogy tartsanak velem július 12-én, szombaton 17:00 órakor a Francia Intézetbe, a nyár nagy ünnepi és családi eseményére, a francia nemzeti ünnep alkalmából rendezett kihagyhatatlan utcabálra!
Jonathan LACÔTE
Franciaország magyarországi nagykövet