Francia nyelvű képzések Magyarországon

Számtalan lehetőség áll a Magyarországon francia tanulmányokat folytatni kívánó hallgatók rendelkezésére.

Francia tanszékek

A magyar egyetemeken öt francia nyelvi tanszék működik: a Budapesti ELTE-n, a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen, valamint a Szegedi, Pécsi és Debreceni Egyetemeken. Ezeken a tanszékeken elsősorban a francia irodalomra és nyelvre összpontosítva, az alapképzéstől a doktori fokozatig terjedő képzéseket kínálnak.

Francia-magyar kettős diploma

Budapesten: 

  • Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE): Összehasonlító jog mesterszak 1. év. Partnerintézmény: Université Paris 1 Panthéon-Assas - a képzésben évente mintegy 12 hallgató vesz részt;
  • Pázmány Péter Katolikus Egyetem: Politikatudomány mesterképzés. Partnerintézmény: La Roche-sur-Yon, Institut catholique d’études supérieures;
  • Budapesti Corvinus Egyetem: Gazdálkodási és Menedzsment alapképzés és Marketing mesterképzés. Partnerintézmény: Kedge Business School;
  • Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME): Közös doktori program az Építőmérnöki Kar és az INSA Rennes között.

     

Vidéken: 

  1. Szegedi Tudományegyetem/ Frankofón Egyetemi Központ (CUF):
  • Nemzetközi tanulmányok mesterképzés, európai tanulmányok specializáció. Partnerintézmény: Sciences Po Lille (2012 óta);
  • Nemzetközi tanulmányok mesterképzés, Európa-Afrika fejlődés szakirány. Partnerintézmény: Université Senghor d'Alexandrie (2014 óta);
  • Francia nyelv, irodalom és civilizáció mesterszak. Partnerintézmény: Université de Limoges (2020 óta).

 

  1. Pécsi Tudományegyetem:
  • Gazdálkodási és Management alapszak. Partnerintézmény: KEDGE Business School,

+ 4 képzés. Partnerintézmény: Ecole Supérieure pour le Développement Economique et Social:

  • Gazdálkodási alapszak
  • Turizmus-vendéglátás alapszak
  • Vállalkozásfejlesztés mesterszak 
  • Gazdálkodási és menedzsment mesterszak 

     

  1. Eszterházy Károly Katolikus Egyetem:
  • Szőlészeti és borászati alapképzés. Partnerintézmény: Bordeaux Sciences Agro
Erasmus Mundus mesterképzések Franciaországban és Magyarországon
  • „Európai területek: örökség és fejlődés” mesterképzés. Interdiszciplináris program angol és francia nyelven, amely az ELTE, az École des Hautes Études en Sciences Sociales de Paris (EHESS), az Università di Catania, a prágai Károly Egyetem, valamint a québeci Laval Egyetem együttműködésében valósul meg.

 

  • CHARM-EU mesterképzés « Global challenges for Sustainability » („Globális kihívások a fenntarthatóságért”) - 18 hónapon át tartó multidiszciplináris program. A hallgatók személyesen vesznek részt az az öt CHARM-EU partneregyetem egyikén megtartott órákon és online csatlakoznak más egyetemekhez. A társulás a következő egyetemekből áll: Eötvös Loránd Tudományegyetem, Université de Montpellier, Universitat de Barcelona, Trinity College Dublin és Universiteit Utrecht.

 

  • « Management and Engineering of Environment and Energy » („Környezet- és energiagazdálkodás menedzsment”) mesterképzés. Három különböző irányt kínáló program: megújuló energiák alkalmazása, erőforrás-visszanyerés a körforgásos gazdaság számára, intelligens városok és ipar 4.0. A képzést 5 intézményből álló konzorcium szervezi, köztük az IMT Atlantique Franciaországban és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) Magyarországon. A hallgatók tanulmányaik végén 6 hónapos szakmai gyakorlatot teljesítenek.

 

  • « Image Processing and Computer Vision » („Képfeldolgozás és számítógépes képalkotás” mesterképzés). Kétéves, angol nyelvű program. A képzésben többek között az Université de Bordeaux és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem vesz részt. Minden hallgató ugyanazt a tantervet követi, és egy-egy teljes szemesztert tölt a projektben részt vevő egyes egyetemeken. 1. félév: Pázmány Péter Katolikus Egyetem, Budapest; 2. félév: Universidad Autonoma de Madrid; 3. félév: Université de Bordeaux; 4. félév: Szakmai gyakorlat kutató laboratóriumban vagy ipari területen.

 

  • Master européen en Lexicographie (EMlex) (Európai lexikográfiai mesterképzés).  Interdiszciplináris program a szótárak és az online lexikográfiai források iránt nagy érdeklődést tanúsító diákok számára. A képzésben a Károli Gáspár Egyetem és az Université de Lorraine vesz részt.

 

  • « MITRA-migrations transnationales » („MITRA-transznacionális migrációk”) mesterképzés. Kétnyelvű interdiszciplináris társadalomtudományi program. Hét egyetemet tömörítő konzorcium szervezi: Szegedi Tudományegyetem, Université de Lille, Université libre de Bruxelles, Universitatea Babeș-Bolyai, Uniwersytet Wrocławski, University College Cork, Universidad de Granada.

 

  • International Master in Dance Knowledge, Practice and Heritage (Choreomundus). A táncra és más mozgásrendszerekre (rituális gyakorlatok, harcművészetek, mozgásos játékok és mozgásszínház mint szellemi kulturális örökségre összpontosító program az etnokoreológia, a táncantropológia, a tánccal és az örökséggel kapcsolatos tanulmányok, a tánc és a technológia tágabb összefüggéseiben. A programot öt egyetemből álló konzorcium szervezi: Université de Clermont Auvergne (UCA), Szegedi Tudományegyetem (SZTE), Norwegian University of Science and Technology (NTNU), National and Kapodistrian University of Athens (NKUA), University of Roehampton (UR).
Egyetemközi Francia Központ / Le Centre Interuniversitaire d'Études Françaises (CIEF)

Le Centre Interuniversitaire d'Études Françaises (CIEF) egy kormányközi megállapodás alapján 1990-ben létrehozott francia-magyar intézmény. A Budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetemhez (ELTE) kapcsolódó intézmény a Sorbonne-Nouvelle – Paris III-hoz tartozó Centre Interuniversitaire d'Études Hongroises (CIEH) (Egyetemközi Hungarológia Központ) megfelelője.

A Nagykövetség és a Magyar-Francia Ifjúsági Alapítvány (Fondation Franco-Hongroise pour la Jeunesse) támogatásával ez a szervezet az összes magyarországi egyetemi francia tanszék összefogására törekszik, és rendszeresen szervez európai szintű találkozókat, szimpóziumokat és tudományos konferenciákat.

A Szegedi Tudományegyetem Frankofón Egyetemi Központja (CUF) / Le Centre Universitaire Francophone de l’Université de Szeged (CUF)

A 2013-ban a Szegedi Tudományegyetem égisze alatt létrejött nyelvi központ célja a francia nyelvű programok szervezésének és láthatóságának erősítése az egyetemen és a régión belül. A CUF kifejezetten a nemzetközi tanulmányok és kapcsolatok különböző ágaihoz kapcsolódó multidiszciplináris kutatási projektekben vesz részt.

ESSCA School of Management – Budapest Campus

Az ESSCA az egyetlen, magyarországi kampusszal rendelkező francia menedzseri iskola. Az 1993-ban Budapesten alapított intézmény évente több mint 700 diákot vonz a világ minden tájáról a magyar fővárosba. Az iskola angol nyelvű képzést kínál marketing, pénzügy, kereskedelem és menedzsment területeken. A Grande Ecole programban részt vevő hallgatóknak lehetőségük van legalább egy féléven át külföldön szakmai gyakorlatot teljesíteni vagy tanulni. Tanulmányaik végén a diákok a francia állam által elismert és a Magyarországon letelepedett nemzetközi nagyvállalatok által nagyra értékelt diplomát szereznek.

Modart és Visart

Mod'Art divatiskolák nemzetközi hálózatának bizonyítványát kínáló két képzés 2006-ban a francia divat- és formatervezés oktatás népszerűsítésének céljából érkezett Magyarországra. A hallgatók a francia szemléletmód szerint kialakított tananyagot sajátítják el magyarul, és lehetőséget kapnak arra, hogy tanulmányaikat Párizsban a Mod'Art International-nál folytassák. Az egyetlen feltétel, hogy kielégítő francia nyelvtudással rendelkezzenek.